10. Starptautiskais Porcelāna apgleznošanas simpozijs Zvārtavas pilī 2014.g.

Pēc neilga pārtraukuma, šoreiz Latvijas Mākslas Akadēmija uzņēmās iniciatīvu un ar Latvijas Mākslinieku savienības, Latvijas Kultūrkapitāla fonda un Eiropas Komisijas pārstāvniecības atbalstu sarīkoja  10. Starptautisko Porcelāna apgleznošanas simpoziju Zvārtavas pilī. Zvārtavas pils var lepoties ar iepriekšējo deviņu simpoziju darbības rezultātā  izveidojušos unikālo porcelāna kolekciju, kura padara, jau tā interesanto tūrisma objektu Zvārtavas pili, vēl saistošāku un bagātāku un ieņem nozīmīgu vietu Latvijas Ziemeļu reģiona kultūrvidē.

Pateicoties Mākslas Akadēmijas pieredzei un plašajiem starptautiskajiem sakariem, 10. Porcelāna apgleznošanas simpozijs izvērtās interesantā, starptautiskā pasākumā. Tajā piedalījās 28 dalībnieki no 9 dažādām valstīm: gleznotāja Elsa Alayse (Francija), keramiķis Boris Daņilovs (Ukraina), juveliere Marjolijn Erdtsieck, mākslas pedagogs Timons Hagen (Nīderlande), tekstilmākslinieks un ilustrators Peter Matis, skolotāja Darina Matisova (Slovākija), keramiķe Jekaterina Omiņina, porcelāna mākslinieks Sergejs Sokolovs (Pēterrburga, Krievija), keramiķe   Aigi Orav (Igaunija), keramiķe Aysegul Ozen, gleznotāja Melek Sahindokuyucu, keramiķis Cemalettin Sevim, keramiķe, profesore Sidika Sibel Sevim (Turcija), metalmāksliniece Billie Jean Theide (ASV) un no Latvijas Simpozija kuratore Mākslas Akadēmijas Keramikas katedras profesore Ženija Loginova, simpozija tehnoloģiskā vadītāja, porcelāna apgleznošanas skolotāja un apdedzināšanas meistare Inese Brants, Dainis Lesiņš – Latvijas Mākslas Akadēmijas Keramikas katedras vadītājs un Simpozija dalībnieku darbu izstādes iekārtotājs, Aira Lesiņa, Mārtiņš Heimrāts – Latvijas Mākslinieku savienības prezidents, gleznotāja Tatjana Krivenkova, porcelāna māksliniece Natālija Laminska, porcelāna māksliniece Maruta Raude, porcelāna mākslinieks Āris Segliņš, keramiķe Līga Skariņa, porcelāna māksliniece Žanete Žvīgure un trīs topošās keramiķes, Mākslas Akadēmijas Keramikas katedras studentes Sanita Balode, Sanda Pole un Laura Sarkane.

Simpozija mērķis ir aktivizēt Latvijas mākslas integrācijas procesus pasaules mākslas apritē iesaistot ārzemju dalībniekus un iegūstot pasākumam starptautisku skanējumu, vienlaikus popularizēt Latvijas porcelāna tradīcijas un mākslas kvalitātes, jo Latvijas porcelāna tradīcijas ir stabila vērtība pasaules mākslā.

Simpozija nosaukums "Kopā 2007" ("Together 2007") un tēma saistīta ar Eiropas Savienības 50 gadu jubileju.

Lielākā daļa ārzemju simpozija dalībnieku saskārās ar porcelāna apgleznošanu pirmo reizi un bija ieradušies lai mācītos. Simpozija darbības laikā notika vairākas porcelāna apgleznošanas radošās darbnīcas, kurās dažādi mākslinieki demonstrēja savas iecienītākās porcelāna apgleznošanas tehnikas. Natālija Laminska iepazīstināja simpozija dalībniekus, kā izvēlēties un sagatavot krāsas darbam un demonstrēja vienkāršākos porcelāna apgleznošanas paņēmienus. Maruta Raude demonstrēja savu porcelāna apgleznošanas stilu - grafikas tehniku un darbu ar spalvu, kā arī laukumu iekrāsošanu ar otu. Inese Brants parādīja austrumu tehnikas priekšrocības, kā izmantojot dažādas saistvielas panākt bagātu daudzslāņu, apgleznojumu ar vienu apdedzinājumu, kā ieklāt krāsu laukumus, izmantojot tamponiņus, kā vienlaicīgi izmantot dažādas apgleznošanas tehnikas augstvērtīgāka apgleznojuma iegūšanai un savas radošās ieceres piepildīšanai.. Sergejs Sokolovs demonstrēja klasisko porcelāna apgleznošanas stilu, šokējot klātesošos ar savu rozes gleznojuma virtuozitāti. Boris Daņilovs demonstrēja savu apgleznošanas tehniku, kura balstās uz personas brīvības izjūtu un neatkarības no tradīcijām.Simpozija laikā tika radīti daudzi interesanti mākslas darbi. Daudzi no tiem devās līdzi saviem radītājiem uz viņu mītnes zemēm. Tomēr skaistākie darbi paliek Latvijā, tie ir dāvināti simpozija rīkotājiem Zvārtavas Porcelāna kolekcijas papildināšanai un nākošo simpoziju rīkošanai. Šie darbi pašlaik atrodās 10. Starptautiskā Porcelāna apgleznošanas simpozija dalībnieku darbu izstādē. Nu jau tradicionāli, pēc Porcelāna apgleznošanas simpozija, porcelāna māksliniece, apgleznošanas simpoziju tehnoloģiskā vadītāja Inese Brants piešķīra atzinības balvas par tehniski un mākslinieciski labākajiem darbiem. Šoreiz Ineses Brants atzinību par labāko apgleznoto vāzi saņēma Sergejs Sokolovs (Pēterburga) par tehniski un mākslinieciski augstvērtīgu vāzes apgleznojumu, Aigi Orav (Igaunija) par asprātīgu kompozīcijas risinājumu un veiklu otas tehnikas gleznojumu, kā arī Peter Matis (Slovākija) par lielisku personīgā mākslinieciskā rokraksta atpazīstamības panākšanu porcelāna apgleznošanā. Atzinību par labāko apgleznoto šķīvi saņēma Sidika Sibel Sevim (Turcija) par skaistu krāsu salikumu un nacionālo motīvu izmantošanu, Žanete Žvīgure (Latvija) par emocionālo dabas tēla atveidojumu prfekti smalkā grafiskajā izpildijumā, kā arī Jekaterina Omiņina (Pēterburga) par jaunu tehnoloģiju izmantošanu un atraktivitāti šķīvja kompozīcijas risinājumā.

"Kopā 2007".  Izstāde apskatāma no 11. jūnija līdz 31. jūlijam Eiropas Komisijas pārstāvniecības zālē Aspāzijas bulvārī 28.

Otra 10. Starptautiskajā Porcelāna apgleznošanas simpozija svarīgākā daļa bija savstarpējā informācijas apmaiņa jeb iepazīstināšana ar savu valsti un savu mākslu. Zvārtavas pilī katru vakaru notika vairāku mākslinieku radošo darbu prezentācijas, kuras tika ļoti rūpīgi gatavotas. 28 mākslinieki un studentes demonstrēja savus darbus un stāstīja par idejām, koncepcijām, izvēlētajiem materiāliem un pielietotajām tehnikām, par savu nodarbošanos un interesēm, par spilgtiem mākslas dzīves notikumiem un personīgajiem sasniegumiem. Tā bija visfantastiskākā pieredzes apmaiņa, jo katrs sniedzot citiem daļu no savas radošās pieredzes saņēma pretī milzīgu zināšanu un radošās enerģijas bagāžu. Notika brīnišķīga savstarpēja radoša uzlādēšanās. Zvārtavā klusās un skaistās dabas ieskauti un pils romantikas apdvesti atbraukušie mākslinieki ātri atraisījās radošam darbam un savstarpējiem kontaktiem. Kopīgās ēdienreizes un ik vakara vakarēšanas visus satuvināja radot lielas ģimenes sajūtu, kurā katram ir dota iespēja pašapliecināties un netikt aizmirstam. Kopīgās ekskursijas uz Latvijas skaistākajām vietām Pedvāli, Āraišiem, Cēsīm un Ērgļu klintīm bija iespēja iepazīstināt ciemiņus ar Latvijas dabu, kultūru un vēsturi un būt lepniem par savu zemi, neskatoties ne uz Amerikas lielo kanjonu dižumu, ne Slovākijas kalnu augstumu, ne Turcijas Universitātes grandiozumu. Domāju, ka ar šo simpoziju esam ieguvuši daudz draugu gan Latvijai gan Latvijas porcelāna mākslai. Ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības atbalstu ceram izdot 10. Starptautiskā Porcelāna apgleznošanas simpozija katalogu, kurš atspoguļotu mākslinieku kā radošu personību un viņa sasniegumus brīnišķīgajā porcelāna apgleznošanas mākslā.

© Visas tiesības aizsargātas

 .