Zvārtavas porcelāna istabas

Zvārtavas  laikmetīgā porcelāna apgleznojumu kolekcijai ir nozīmīga loma Latvijas un reģionālajā kultūrvidē. Porcelāna kolekcija Zvārtavas pilī ir izvietota divās telpās. Pirmā porcelāna istaba Zvārtavas pilī tika iekārtota bijušajos Baroneses apartamentos un tajā ir eksponēta ievērojamāko Latvijas mākslinieku apgleznoto porcelāna vāžu kolekcija. Otrā Porcelāna istaba tika iekārtota bijušajos Barona apartamentos un tajā izvietota Starptautisko porcelāna apgleznošanas simpoziju apgleznoto vāžu kolekcija.

Latvijas Mākslinieku savienībai un simpoziju organizatoriem vajadzēja atrast veidu, kā mūsdienīgu porcelāna apgleznojumu kolekciju – lielās vāzes eksponēt Zvārtavas pils telpās.

Tika nolemts rīkoties pēc Rundāles pils porcelāna kabinetu parauga un izgatavot speciālas konsoles vāžu eksponēšanai. Barona apartamentu pils ziemeļu pusē un Baroneses apartamentu pils dienvidu pusē, pirmās caurstaigājamās istabas ar ieeju no centrālās zāles, tika izvēlētas kolekcijas eksponēšanai. Atbilstoši Zvārtavas neogotikas interjera stilam koktēlnieks Jānis Poļaks izgatavoja speciālas stilam atbilstošas konsoles vāžu eksponēšanai.

Latvijas Mākslas akadēmijas organizētie porcelāna apgleznošanas simpoziji kļuvuši par starptautiska mēroga pasākumiem, kuros piedalās mākslinieki no dažādām ārzemju valstīm. Zvārtavas Porcelāna kolekcija katru gadu tiek papildināta ar jauniem darbiem .

Zvārtavas pilī pastāvīgajā ekspozīcijā - divās porcelāna istabās un zālē - apskatāmas vairāk kā 100 Latvijas un ārzemju mākslinieku apgleznotās porcelāna vāzes.

Inese Brants  
Latvijas Mākslas akadēmija


© Visas tiesības aizsargātas

 .